כלי נגישות

צילום: אסף מירוז

ייחודו של הטבע בישראל

ישראל התברכה במגוון ביולוגי עשיר וייחודי, בקנה מידה עולמי. מורשתה הטבעית של ישראל היא חלק מהסביבה בה התעצבה ההיסטוריה שלנו: מורשת של נופים טבעיים וחיות התנ"ך אשר היו במה ותשתית לאירועים המרתקים שהתרחשו כאן במהלך אלפי שנים.

ישראל נכללת במפת האזורים החשובים ביותר לשמירת המגוון הביולוגי העולמי, Biodiversity Hotspots, הכולל רק 1.4% מהשטח היבשתי העולמי, וכלולים בו גם אזורים אקזוטיים כמו מדגסקר, ניו – זילנד, האמזונס והקווקאז. ישראל מהווה גם ציר נדידה בעל חשיבות קריטית ברמה העולמית בו חולפות פעמים בשנה כ-500 מליון ציפורים בנדידתן מאירופה לאפריקה ובחזרה.

מיקומה הגאוגרפי הייחודי של ישראל בצומת בין שלוש יבשות מאפשר חיבור בין 4 אזורי צומח עולמיים שונים, המפגישים בשטח קטן מינים מהאזור הטרופי, המדבר הקיצוני של הסהרה, הרמות הגבוהות של אסיה והאקלים הים תיכוני. מפגש זה מתרחש תוך מפל טופוגרפי ואקלימי בו קיימים הפרשים קיצוניים של גובה ומשקעים על פני מאות קילומטרים בודדים, על תשתית גיאולוגית מגוונת במיוחד. כל אלו מהווים תשתית למגוון ביולוגי עשיר ומגוון. הטבע, מלבד היותו מקום מפלט לאדם משגרת היום יום, מספק לאנושות אוויר נקי, קרקע פורייה, הדברת מזיקים והאבקה לחקלאות, סילוק גזי חממה, תיירות פנאי נופש, חינוך והשראה רוחנית.

ללא המגוון הביולוגי לא רק שעולמנו יהיה דל יותר – הוא לא יאפשר לנו קיום כחברה אנושית.

 

אנפה אפורה

אנפה אפורה | צילום: אסף מירוז

 

חסידות לבנות

חסידות לבנות | צילום: אסף מירוז

אדם שוכב בשדה של פרחים צהובים

 

מערכות אקולוגיות
תמונת מצב טבע ישראלי - חקלאות, תשתיות ושאר אתגרים | ד"ר יהושע שקדי, מדען ראשי, רט"ג | כנס טבעביז 2021