כלי נגישות

פארק תמנע, צילום: דב גרינבלט

פארק תמנע

בניית תכנית ניהול סביבתית לפארק

מהות הפרויקט: בניית תכנית ניהול סביבתית עבור הפעילויות הקיימות והעתידיות של אתר התיירות פארק תמנע, תוך שימור מגוון המינים המאפיין אזור מדברי זה, ושימור והתהליכים האקולוגים המתקיימים בפארק.

פארק תמנע הנמצא בלב הערבה הדרומית משתרע על פני כ-70 קמ"ר של סביבה מדברית טבעית אשר ברובה הוכרזה כשמורת טבע. הפארק מהווה מוקד תיירותי מבוקש המציע למבקר חשיפה לנוף גיאולוגי מרהיב וארכיאולוגיה מרתקת סביב סיפור הנחושת.

לפארק תמנע שני נכסים נוספים בעלי פוטנציאל משיכה משמעותי עבור תיירים מהארץ והעולם אשר אינם מנוהלים וממונפים כמוקדי משיכה: מגוון בעלי החיים והצמחים במערכת האקולוגית הייחודית של בקעת תמנע ושמי הלילה. פעילות אנושית מוגברת כתוצאה מתיירות הולכת ועולה ללא תכנון מושכל עלולה להוביל להשלכות משמעותיות על המערכות האקולוגיות הקיימות בפארק תמנע ובתוכן בעלי החיים והצמחים הייחודיים לאזור זה.

מטרת הפרויקט: 

בניית תכנית לניהול סביבתי עבור פארק תמנע עוסקת בהיבטי תאורה ידידותית לסביבה והתייעלות אנרגטית, תברואה משופרת וצמצום קונפליקטים עם חיות הבר, פיתוח תכנים אקולוגיים לשיפור וגיוון חווית הביקור והגדרה מדויקת של אזורי הפארק בהתאם לרגישות האקולוגית והתאמתם לאינטנסיביות הפעילות.

תוצרי הפרויקט:

  • בוצעו סקרים אקולוגים להבנת המצב הקיים בפארק תוך התייחסות לעופות, יונקים, זוחלים וצומח.
  • נבנתה מפת ערכיות אקולוגית של הפארק המשלבת בין אזורי התפוצה והפעילות המרכזיים של בע"ח והצמחים בפארק ומסווגת את הפארק ל 3 רמות רגישות. רמות רגישות אלו הותאמו לרמת האינטנסיביות של הפעילות התיירותית.
  • נבנתה תכנית לניהול סביבתי של הפארק הכוללת: הנחיות מפורטות לניהול אירועים והפקות, תאורה ידידותית לסביבה, מניעת קיטוע הידרולוגי, תברואה, צמצום השפעות תנועת כלי רכב, תיירות אקולוגית ועוד. 
  • הוחלפה תאורת העצים באגם לתאורה ידידותית לסביבה ותאורת המבואה נמצאת בתהליך החלפה.

 

 

 

פרויקט זה יאפשר המשך פעילות כלכלית פורחת וייחודית של תיירות אקולוגית בת קיימא – תיירות ממותגת המושכת אליה קהל איכותי ומפולח, המשתלבת בסביבתה ופועלת לשמירה על הטבע תוך צמצום הפגיעה במרקם החיים העדין של בית הגידול המדברי.

 

הפרויקט ממומן במסגרת קול קורא המשותף לחברה להגנת הטבע והמשרד להגנת הסביבה בשיתוף רשות הטבע והגנים.

 

אגם תמנע

אגם תמנע | צילום: רועי טלבי

חרדון צב הדור, קניון הפרצופים

חרדון צב הדור, קניון הפרצופים | צילום: רועי טלבי

ציפור בפארק תמנע

 

טבע ועסקים 2019 | פארק תמנע: מיתוג מבוסס תכנית ניהול סביבתית | איתי שני

פארק תמנע – שומרים על שמי הלילה הטבעיים

פוסטר של זיהום האור מאיים על פארק תמנע

פארק תמנע – הטבע שלנו

הטבע שלנו בפארק תמנע

 

 

לסקטור תיירות
חרדונים ועסקים – גישות לצמצום המדרך האקולוגי של פארק תמנע | רועי טלבי