כלי נגישות

Teva-Biz עסקים לוקחים אחריות על הטבע הישראלי

טבע ביז הוא מיזם עסקים וטבע, בהובלת החברה להגנת הטבע (עמותה רשומה), בתמיכת Common Sense Fund ובשיתוף חברות מובילות במשק, המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים.

המיזם מציע לחברות עסקיות כלי ניהול, פרוטוקול דיווח בפורמט GRI לתחום המגוון הביולוגי, ותמיכה בקידום תהליכים ארגוניים להטמעת נהלים, הנחיות ותרבות ארגונית לשמירה על מגוון ביולוגי.

במסגרת הפרויקט בוצעו תהליכים מול למעלה מ-15 חברות ישראליות מתחומי  התשתית, החציבה, החקלאות והתיירות, שנבחרו במסגרת קול קורא. במסגרת תהליכים אלה, נבחן שילובו של אקולוג בצמתים מרכזיות לקבלת החלטות בתכנון וביצוע של הפרויקטים, ומוטמעים פרוטוקולים מתקדמים להפחתת סיכונים אקולוגיים ממינים פולשים, זיהום אור, ופגיעה ישירה בחיות בר ובצמחים.

הפרויקט מסייע לעסקים בניהול הסיכונים מפעולות הפוגעות במגוון הביולוגי, ויוצר הזדמנויות שוק חדשות, תוך היערכות לרגולציה עתידית. המיזמים ממומנים על ידי החברה להגנת הטבע, המשרד להגנת הסביבה, ורשות הטבע והגנים.


המגזר העסקי בישראל משפיע על הטבע בישראל – בתשתיות, בניה, חקלאות, תיירות ועוד. עסק המקיים אחריות חברתית חייב גם לנהל את ההשפעה של החברה על הטבע- על המגוון הביולוגי.
חשוב מכך, ניהול של הפעילות העסקית בהקשר של מגוון ביולוגי היא רכיב חיוני בניהול הסיכונים של החברה. באסון דליפת הנפט במפרץ מקסיקו בשנת 2010, חברת BP נאלצה לשלם למעלה מ – 40 מיליארד $ פיצויים והוצאות לניהול המשבר. המנכ"ל פוטר וערך המניה צנח.
בישראל, אסון אשלים של כי"ל, אסון דליפת הנפט של קצא"א בעברונה, התכניות שכשלו להפקת פצלי שמן בעמק האלה והמאבק הציבורי בנושא תכנית המתאר לחיבור מאגרי הגז לחוף הים התיכון, גרמו לסיכונים עסקיים כבדים, והטילו בספק את "הרישיון לפעול" של החברות המעורבות. כיצד אפשר למנוע את המשברים האלה מבעוד מועד?

טבע ועסקים 2014 | כדור הארץ בצומת דרכים: להיכן פונים העסקים? | אלון רוטשילד

המגוון הביולוגי בארץ ישראל

המגוון הביולוגי – כלומר עושר המינים והמערכות האקולוגיות בעולמנו – הולך ותופס מקום מרכזי במאזן הסיכונים וההזדמנויות של חברות עסקיות.
הטבע בישראל הוא ייחודי בקנה מידה עולמי, מהווה תשתית למורשת הלאומית ומספק שירותים חיוניים לציבור הישראלי – שירותים שאין להם תחליף וקשה להעריך את ערכם הכלכלי העצום.
כולנו מכירים בהיותה של ישראל מדינה מובילה בתחום ההיי – טק, אך לא רבים יודעים שאנו גם מעצמה של טבע. ישראל חברה במועדון היוקרתי של ה"Biodiversity hotspots" – הנקודות החשובות ביותר לשמירת המגוון הביולוגי העולמי, הכוללות פחות מ – 2% מהשטח היבשתי בעולם.
מדינת ישראל חתומה על שורת אמנות בינלאומיות לשמירת המגוון הביולוגי, ובהם אמנת המגוון הביולוגי, אמנת המינים הנודדים, ועוד. יתרה מזו, דוחות של ה – OECD, מבהירים את הציפייה מישראל להיערך לרגולציה הדוקה יותר ולהטמעת שיקולים אקולוגיים בסקטור העסקי.
מוערך כי 40% מהכלכלה העולמית מבוססת באופן ישיר על תפקודי המערכות האקולוגיות, בעיקר בתחומים כמו אספקת מים, תיירות, יצירת התנאים לחקלאות באמצעות האבקה, יצירת קרקע והדברה טבעית של מזיקים והבטחת יציבות של תשתיות באירועי אקלים קיצוניים.

שקנאים בחוף כרמל | צילום: אסף מירוז

פרויקט עסקים וטבע, בהובלת החברה להגנת הטבע ובשיתוף חברות מובילות במשק, המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים, מציע לחברות עסקיות כלי ניהול פרקטיים, פרוטוקול דיווח בפורמט GRI לתחום המגוון הביולוגי, ותמיכה בקידום תהליכים ארגוניים להטמעת נהלים, הנחיות ותרבות ארגונית לשמירה על מגוון ביולוגי.
במסגרת הפרויקט מתקיימים בישראל שיתופי פעולה עם חברות תשתית מרכזיות, מחצבות, חברות חקלאיות ועוד. במסגרת תהליכים אלה, נבחן שילובו של אקולוג בצמתים מרכזיות לקבלת החלטות בתכנון וביצוע של הפרויקטים, ומוטמעים פרוטוקולים מתקדמים להפחתת סיכונים אקולוגיים ממינים פולשים, זיהום אור, ופגיעה ישירה בחיות בר ובצמחים, ומוטמעים נהלי עבודה לניהול אקולוגי של השטחים שבהשפעת החברה.
במסגרת שיתופי פעולה אלה, מבוצע תהליך של מיפוי השפעות החברות על המגוון הביולוגי ומוצעים כלים לשיפור השפעות אלה והטמעתן בתרבות הארגונית ובנהלים הפנימיים. ליבו של התהליך הוא עבודה משותפת של אקולוג יחד עם מומחי התוכן של החברה העסקית.
הפרויקט מסייע למגזר העסקים והחברות הממשלתיות בישראל להיערך לניהול הסיכונים מפעולות הפוגעות במגוון הביולוגי, וליצירת הזדמנויות שוק חדשות, תוך היערכות לרגולציה המתקרבת והולכת. ללא טיפול מערכתי בנושא המגוון הביולוגי, ספק אם עסקים ימשיכו לקבל רישיון ציבורי ולגיטימיות לפעול – בישראל ומחוץ לה.

צרו קשר
טבעביז – מודל חדשני לאימפקט משמעותי | אלון רוטשילד, מנהל תחום המגוון הביולוגי, חלה"ט | כנס טבעביז 2021
טבע ועסקים 2014 | עסקים ומגוון ביולוגי: מה קורה בעולם? עו"ד ענת מוסנקו
טבע ועסקים 2014 | מאסון מקונדו ועד צרכנות אקולוגית – סיכונים והזדמנויות לעסקים | עו"ד איריס האן