כלי נגישות

על הדבש ועל העוקץ – דבורי הבר בישראל

 

גם בראש השנה הקרוב נצטייד כולנו בצנצנות דבש לטבול בו תפוח כמיטב המסורת. את הדבש ייצרו עבורנו בשקדנות דבורי דבש מסחריות, אך בסיפור הזה לא הכל מתוק, ועל ההתחדשות של הטבע בכל שנה אחראיות דווקא דבורים אחרות – דבורי הבר.
לרובנו לא סיפרו אף פעם שלדבורת הדבש יש קרובי משפחה –קבוצת בעלי חיים ענפה ומגוונת, המהווה חלק מרתק, עשיר וחיוני מהטבע הישראלי. דבורת הדבש היא רק מין אחד מ-20,000 מינים של דבורים בעולם, ולמעלה מ-1100 מינים של דבורי בר בישראל!
מרבית מיני הדבורים בעולם ובישראל חיות לבד, אינן מייצרות דבש, ולא גרות בכוורת… הן מתאפיינות במגוון אדיר של צורות, צבעים והתנהגויות מפתיעות: דבורי הבר אוספות אבקה מפרחים כדי להזין את הצאצאים שלהן. לאחר איסוף אבקה, הן יערמו אותה בתוך קן שבנו, בתוך האדמה, בגזעים וגבעולים, בקן שבנו מבוץ, או אף בקונכיות ריקות של שבלולים. חלק מהן גוזרות עלים לריפוד הקן. לאחר מכן הן יטילו ביצה בתוך הקן, יחתמו את הפתח, ויפנו לבנות את הקן הבא. חסרות המזל שבהן "יזכו", לפני שפתח הקן נסגר, לביקור של דבורה "קוקיה", שתטיל בקן ביצה משלה. הזחל שיבקע ממנה ייהנה מארוחת חינם על חשבון הצאצא של הדבורה שעמלה על בניית הקן. יש גם דבורי בר שחיות חיים חברתיים, מבצעות שמירה על פתח הקן, או מקננות יחד כקהילה באתר אחד.

דבורת בר מהסוג אוסמיה נכנסת לקנן בקונכיה ריקה של שבלול. צילום: אריאלה גוטליב

בזכות דבורי הבר יש לנו פריחה בטבע!

לדבורי בר תפקיד חיוני בהאבקת הפרחים בשטחים הטבעיים. חלק מהדבורים הן "כוללניות" – אין להן העדפה ספציפית למין צמח כזה או אחר. אך חלק אחר של דבורי הבר הן מתמחות – הן יאספו אבקה רק ממין בודד או ממשפחה של מיני צמחים, ואגב כך יעבירו אבקה מפרח לפרח ויגרמו להפריה וליצירת הזרע שיבטיח את המשכיות הפרח גם בשנה הבאה. על כל שלושה מיני צמחים בטבע הישראלי, יש מין אחד של דבורי בר! האבולוציה ארוכת השנים שבין דבורי הבר ובין הצמחים שהן מאביקות גרמו להתאמה מבנית והתנהגותית מדויקת בניהם, המבטיחה תהליך האבקה יעיל המסתיים בהפריית הצמח. לעומת זאת, דבורי דבש מסחריות יודעות לנצל טווח רחב של צמחי בר, אך ניצול זה לא מסתיים תמיד בהפריה של הצמח, מכיוון שעבור חלק גדול מצמחי הבר, דבורי הדבש אינן מאביקות יעילות.

רגע, אבל דבורת הדבש היא לא חיית בר גם כן?

דבורת הדבש הייתה בעבר מין של דבורת בר, כמו מינים אחרים של דבורי בר בישראל, ושמה "דבורת הדבש המערבית", מהזן הסורי.
עם תחילת הדבוראות המסחרית, גילו הדבוראים כי הזן המקומי אינו נוח לגידול חקלאי, וייבאו זן אחר של דבורת דבש, הזן האיטלקי. זן זה, שהוא זן מבוית, הביא אתו אורח לא קרוא – אקרית טורפת בשם "ורואה". אקרית זו פוגעת קשה בביצים ובזחלים של דבורים בכוורת, ולכן הדבוראים מדבירים אותה בחומרים הדברה בכוורת המסחרית. אולם, מהר מאוד עברה האקרית גם אל דבורי הדבש מזן הבר, הזן הסורי, שקיננו בחורים בעצים ובאדמה, והכחידה זן זה כליל.
כיום, דבורת הדבש בישראל היא מין מבוית, המבצע פעילות חקלאית לכל דבר ועניין. נחילים של דבורת דבש המקננים בטבע – לא ישרדו ללא הטיפול החקלאי, בגלל פגיעתה של האקרית.
לדבורת הדבש תועלות רבות עבור האדם – ייצור דבש מתוק, והאבקה של גידולים חקלאיים מסחריים כמו אבוקדו. אבל, כאמור, יש גם עוקץ בסיפור…

השפעת דבורי הדבש על דבורי בר

נקודת מרעה ממוצעת שבה מניחים כוורות בשטח הפתוח, יכולה להכיל כחצי מיליון פועלות של דבורי דבש, היוצאות לאסוף אבקה וצוף בטווח של מספר קילומטרים סביב הכוורת.
כמות עצומה כזו של דבורים נמצאה כפוגעת באוכלוסיית דבורי הבר בקרבת הכוורת –
מחקרים בעולם ואף בישראל גילו שברדיוס של כקילומטר וחצי סביב הכוורת, דבורי הבר נדחקות ומתמעטות בגלל שאינן עומדות בתחרות עם דבורי הדבש על משאבי האבקה. דבורי הבר נמצאות במספרים קטנים יותר, במגוון מינים מצומצם יותר, ומצליחות להעמיד פחות צאצאים, ככל ששטח המחייה שלהם קרוב לנקודת הכוורות המסחריות. עוד נמצא כי דבורי דבש עלולות להעביר מחלות וטפילים לדבורי בר, וכי לריכוז גבוה של דבורי דבש יש השפעה שלילית על שיעור ההפריה של חלק מצמחי הבר.
חשוב לציין כי לא רק דבורי הדבש פוגעות בדבורי הבר. הרס בתי גידול טבעיים, ריסוסים חקלאיים וצרות אחרות מאיימות גם הן על דבורי הבר שלנו. אולם, מכיוון שלא ניתן לגדר שטח ולמנוע את כניסת דבורי הדבש אליו (כפי שנעשה בניהול של שטחי מרעה לבקר, למשל), לא ניתן למנוע כניסה של דבורי דבש, במספרים עצומים, לשטחים של שמורות טבע, בהן הטבע אמור להשמר מפני הפרעות. כך, דווקא בשמורות הטבע, בהן דבורי הבר מוגנות מפני איומים אחרים – הן נאלצות לעמוד בתחרות קשה עם דבורי דבש מסחריות, שמקורן בכוורות המוצבות מחוץ לשמורה.

אז מה עושים?

החברה להגנת הטבע מציעה לאסור כליל את הצבתן של כוורות דבורי דבש בתוך שמורות טבע, ובמרחק של כקילומטר לפחות מגבול השמורה, כדי לצמצם השפעות שליליות על דבורי בר וצמחי בר בשמורות.
במקביל, חשוב להעלות את המודעות להשפעת דבורי הדבש על דבורי הבר. ועבורכם, הפקנו מדריך ראשון מסוגו של דבורי בר בישראל, המכיל איורים ותיאור של 40 מיני דבורים, פוסטר מרהיב שאפשר לתלות בבית, והנחיות כיצד להתאים את הגינה הפרטית שלכם שתהיה ידידותית לדבורי בר. מוזמנים לרכוש את המדריך דרך האתר שלנו, בחנות במשרדי החברה להגנת הטבע, או בבית ספר שדה חוף הכרמל.
שנה טובה ומתוקה – עם דבורי בר וטבע משגשג!